Official Portal for the North Dakota State Government North Dakota Lengendary, Link to ND Tourism Information
Dance, Drama, Literature, Music, Visual and Traditional Arts
NDCA Home
Dance-Ballet picture
Musical instrument
Walter Piehl Painting
Visual Arts vase
Literary Arts pen
Film-Movies image
ARTS Trunks image

design element

Governor's Awards for the Arts Previous Recipients

1977: John Hove (Fargo), Nellie Solberg (Bismarck), Merton Utgaard (Bottineau), Sheyenne Valley Arts and Crafts Association (Fort Ransom)

1978: Alene Larson (Fargo), Arlene Saugstad (Minot), Prairie Arts and Humanities Council (Hettinger)

1979: Mary Gray (Valley City), Belle Mehus (Bismarck), Plains Art Museum (Fargo)

1981: Anne-Marit Bergstrom (Devils Lake), Phyllis Frelich (New York City), Anne W. Ness (Fort Ransom), Fargo-Moorhead Orchestral Association (Fargo)

1982: Fritz Scholder (Scottsdale, Arizona)

1983: Winifred B. Stump (Dickinson), The Straus Company of North Dakota

1985: Vern Bennett (Fargo), Rose and Francis Cree (Dunseith)

1987: Frederick Walsh (Fargo), The Grand Forks Herald (Grand Forks)

1989: Alma Studness (Devils Lake), Catherine Mulligan (Fargo)

1991: Rosemary Landsberger (Bismarck), Peter Schickele (New York City)

1993: David Hanna (Fargo), Jean Waldera (Dickinson), Fargo-Moorhead Civic Opera (Fargo)

1995: Cando Arts Council (Cando), Hal and Kathy Gershman (Grand Forks), James D. Ployhar (Fargo)

1997: Fargo-Moorhead Community Theatre (Fargo), Wayne and Bernice Stroup (Garrison)

1999: Linda Whitney (Valley City), Rebecca Engelman (Bismarck), Gwinner Junior Players (Gwinner), Summer Performing Arts Company (Grand Forks), Hornbacher’s Foods (Fargo-Moorhead)

2001: Dr. Timothy J. Kloberdanz (Fargo), Sue Jacobson (Bottineau), David Hamilton (Fargo-Moorhead), Nelson County Arts Council (Pekin)

2003: Mary Louise Defender Wilson (Shields), Jack Dyville and B. Michael Quale (Williston), Grand Forks Public Schools (Dr. Mark Sanford, Superintendent), Trollwood Performing Arts Schools (Fargo)

2005: Bill Eckroth (Bismarck), Gene Okerlund (Fargo), Glory Monson (Rugby), Walter Piehl (Minot), International Music Camp (Minot/International Peace Gardens)

2007: Beth Gigante Klingenstein (Valley City), Little Country Theatre/NDSU Theatre (Fargo), Laurel Reuter (Grand Forks), Cynthia Schumaier-Jelleberg (Belcourt)

2009: Bradley Bachmeier (Fargo), Scott Prebys (Bismarck), Agnes Palanuk (Dickinson), Dakota Prairie Regional Center for the Arts (New Rockford), Tom and Frances Leach Foundation, Inc. (Bismarck)

2011: North Valley Arts Council (Grand Forks), Northern Lights Arts Council (Langdon), Sleepy Hollow Summer Theater (Bismarck), Hardy Lieberg (Minot), The Hotel Donaldson (Fargo)

2013: Taylor Barnes (Jamestown), Eddie “King” Johnson (Rolla), Dr. Thomas Porter (Bismarck), North Dakota Art Gallery Association (Minot), Greater Grand Forks Community Theatre (Grand Forks)

 
NDCA blue art footer with typed arts disciplines listed